Priča o gradskoj česmi u Tuzli

Gradsko vijeće Donje Tuzle je angažovalo projektanta Mihanovića koji je projektovao Medresu i Šarenu džamiju da uradi i projekat gradske česme.
U septembru 1888. otvorena je ova krasna česma sa 6 slavina. Bijeli kamen za gradnju česme dobavljen je iz hreškog majdana kod Sarajeva, a zeleni od Nove Kasabe, Zidarske radove izveli su talijanski majstori – klesari. U početku su korišteni izvori iz Kojšina i Bukovčića, a 1910.godine dovedena je voda iz Podstupara.
Godine 1933. fotografija ove česme bila je izložena u Zagrebu na izložbi izuzetnih objekata i proglašena je za najljepši objekat te vrste u BiH. Neposredno nakon toga na česmi su se počele pojavljivati pukotine, građevina se nagela, a dovodi vode su se prekinuli. Dogovoreno je da se kameni blokovi obilježe i nakon sanacije temelja da se ponovo ugrade. Ti radovi su odgađani, a onda je izbio rat i česma je još tavorila onako naherena. Narodnooslobodilački odbor je neposredno nakon oslobođenja Tuzle naredio da se česma demontira, a kameni blokovi su uskladišteni u spremište stare Beledije. Tek 1988. 100 godina poslije prvog otvaranja česme ponovo je otvorena Čaršijska Česma, vrpcu je presjekao Dragiša Trifković.

Коментари

Популарни постови са овог блога

BOSANSKI TERITORIJ NA FRANCUSKOJ KARTI O PERIODU IZ 7. VIJEKA PRIJE NOVE ERE!

Kalajeva nacionalna politika – plan integralnog bošnjaštva (tri vjere jedan narod)